ROZMOWA Z Renatą, Grążką, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Dęblina
Elektrośmieci to radość naszych dzieci
Jak to wszystko się zaczęło?
- Działam już od 2019 roku. Miasto jest w bardzo ciężkiej sytuacji. Szkoły nie mają pieniędzy, a poprzez zbiórkę elektrośmieci możemy pomóc naszym dzieciom. I to bez obciążania kieszeni rodziców! Wszystko zaczęło się od "Piątki", gdzie brakowało komputerów. Oczywiście był sprzęt, ale mocno zużyty, ledwo działający.
Ale początkowo...
- Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 5 planowała zebrać pieniądze od rodziców, ale chętnych było niewielu. Akcja miała nazywać się: "Raz, dwa, trzy, cztery - zbieramy na komputery". Wtedy pomyślałam, że może warto poszukać firm, które mają do przekazania sprzęt.
I jak udało się zdobyć pierwsze komputery?
- Dzięki znajomościom dotarłam do firmy MTS Recykling. Okazało się, że możemy otrzymać nowoczesne komputery poleasingowe w zamian za elektroodpady. No i tak się zaczęło! Zebraliśmy pięć, sześć ton elektroodpadów i dzięki temu Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała dziesięć pełnych zestawów komputerowych: monitor, komputer, myszka, klawiatura. Uczniowie do dzisiaj mają super sprzęt na potrzeby lekcyjne. Przy okazji zebraliśmy środki na remont klasy. Znaleźli się sponsorzy. Do akcji włączyli się rodzice, a firma pana Kozunia wykonała ławki oraz meble. Powstała piękna i nowoczesna klasa.
Jakie były kolejne etapy tej inicjatywy?
- Po sukcesie pierwszej zbiórki uznałam, że warto rozszerzyć akcję. Kolejna szkoła - Szkoła Podstawowa nr 2 nie potrzebowała komputerów, ale chciała rzutnik i tablicę interaktywną. Zorganizowaliśmy to! Następnie wróciliśmy do "Piątki", gdzie potrzebne były szafki dla uczniów. Wraz z firmą Elektromeks udało się zebrać środki na 80 szafek, a market budowlany Mrówka przekazał farby na remont korytarzy i sali gimnastycznej.
Ile szkół skorzystało już ze zbiórki?
- Do tej pory pomogliśmy czterem szkołom: Szkoła Podstawowa nr 5 – komputery i szafki, Szkoła Podstawowa nr 2 – rzutnik i tablica interaktywna, Szkoła Podstawowa nr 3 – 10 zestawów komputerowych, Szkoła Podstawowa nr 4 – trzy zestawy komputerowe do świetlicy. Z ostatniej zbiórki do Szkoły Podstawowej nr 5 trafiła drukarka do legitymacji szkolnych.
Czy elektroodpady można przekazywać tylko w określonym czasie?
- Nie, zbiórka trwa cały rok! Teraz, gdy zakończyliśmy akcję dla SP nr 5, zbieramy na następną. Można zostawiać elektroodpady w szkołach nr 2, 3, 4, 5 w wyznaczonych miejscach. Wszystko idzie na potrzeby kolejnych placówek.
Co Panią motywuje do dalszego działania?
- Robię to dla dzieci, dla naszego młodego społeczeństwa. Wiem, że każda placówka ma swoje potrzeby. Kiedy dowiaduję, że stare komputery uruchamiają się pół lekcji, a nowe działają od razu – akcja z elektrośmieciami ma sens. Szafki pomagają odciążyć plecaki uczniów. A do tego dzieci uczą się, że elektrośmieci nie wyrzuca się do kosza, tylko oddaje do recyklingu.
Czy to działania związane z funkcją radnej?
- Absolutnie nie! Zaczęłam tę akcję, zanim zostałam radną, i będę ją kontynuować, niezależnie od tego, czy pełnię jakąś funkcję, czy nie.
Jakie są plany na przyszłość?
- Marzy mi się, żeby poza szkołami wspierać też osiedla. Jeśli zbierzemy większe ilości elektroodpadów, możemy sfinansować wyposażenie placów zabaw czy inne inicjatywy. Mamy ludzi dobrej woli i sponsorów. Jak się chce, to można!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.