W niedzielę, 5 stycznia w Restauracji "Olivia" w Rykach odbyło się coroczne spotkanie świąteczno-noworoczne członków Chóru Dziecięcego "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" wraz z rodzinami. W tym roku spotkanie miało charakter wyjątkowo podniosły, bo chórzyści świętowali 15-lecie istnienia.
Wydarzenie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez Tadeusza Kucharskiego, dowódcę Chóru. Następnie uroczystość poprowadzili Kinga i Arkadiusz Głogowscy - aktorzy Teatru Grot. Oni zapowiedzieli pierwszy tego wieczoru występ zespołu harmonijkowego "Animato". Po ponad godzinnym koncercie, podczas którego zgromadzeni mieli okazję poznać charakterystykę różnych harmonijek ustnych, przyszedł czas na występ Chóru Dziecięcego "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin". Dzieci i młodzież zaśpiewały takie utwory jak: "Ojczyzno ma", "Świat cały śpi spokojnie", "Serce w plecaku", "Czerwone maki". Nie zabrakło również kilku kolęd i pastorałek. Swój występ miała również Katarzyna Filipek, pierwsza solistka Chóru.
Po występach przyszedł czas na podziękowania i gratulacje. Na ręce dowódcy Tadeusza Kucharskiego zostały złożone listy gratulacyjne, pamiątkowa statuetka, bukiety kwiatów, a dla dzieci i młodzieży słodycze.
Uroczystość uświetnili goście
Na zakończenie części oficjalnej spotkania zgromadzeni skierowali swoją uwagę na kapitana Józefa Zarebę z Kazimierzyna, żołnierza Batalionów Chłopskich oraz więzień obozów nr 270 w Borowiczach i Swiedłowsku, który niedługo będzie obchodził swoje 100. urodziny. Przybliżono jego życiorys i odśpiewano gromkie "200 lat". Pan Józef otrzymał kwiaty i prezenty. Zwieńczeniem uroczystości był duży tort.
W wydarzeniu udział wzięli: dziekan ryckiego dekanatu i parafii ks. kan. Stanisław Chodźko, płk Mariusz Cichowicz reprezentujący Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, por. Emilia Mich z 4. Pułku Saperów z Dęblina, delegacja Lubelskich Piłsudczyków pod dowództwem płk. Kazimierza Ręba, Monika Grula z ZUS w Lublinie.
Tadeusz Kucharski - dowódca Chóru Dziecięcego "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin"
- Piętnaście lat temu, wspólnie z Januszem Konopką oraz grupą pasjonatów, powołaliśmy do życia Grupę Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" przy Stowarzyszeniu Regionalnym Małe Mazowsze w Rykach. W pierwszych latach działalności Grupa uczestniczyła w licznych uroczystościach organizowanych nie tylko na terenie powiatu ryckiego, ale także poza nim. Braliśmy udział w konkursach pieśni patriotycznej w Puławach i Lublinie, występując na scenach Domów Kultury, Filharmonii Lubelskiej, Centrum Spotkania Kultur, Katedrze Polowej Wojska Polskiego, Katedrze Świętego Jana w Warszawie, a także na Monte Cassino, w Bredzie, Brukseli, Londynie, Krymie, Lwowie i Zadwórzu. Organizowaliśmy także Pikniki Kawaleryjskie, które cieszyły się dużą frekwencją. Z upływem czasu z naszej grupy odeszły osoby dorosłe, pozostali tylko młodsze dzieci i dorastająca młodzież. Kilkakrotnie zmienialiśmy miejsca prób - od Borek, przez Jakubówkę, Czernic, Dom Kultury w Kłoczewie, po obecne sale do prób udostępnione nam przez właścicieli w Pumar Ryki oraz GS w Kłoczewie. Od wielu lat jesteśmy rozpoznawalni przez społeczność miejscowości podwarszawskich takich jak Wilga, Otwock czy Józefów. Zyskaliśmy tam wierną publiczność oraz wielu przyjaciół.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.