reklama

Czujniki, które ratują życie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Czujniki, które ratują życie - Zdjęcie główne

foto gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z POWIATU RYCKIEGODużo się mówi o czujnikach czadu. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że to przydatne urządzenie. Niewiele jednak jest tych, którzy obok czujnika czadu montują czujnik dymu.
reklama

Czad niesie ze sobą bardzo duże ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Ze względu na właściwości fizykochemiczne tlenku węgla, osoby przebywające w miejscu jego emisji mogą spodziewać się dramatycznych skutków.

Czadu nie czuć, ale każdy powinien być wyczulony na pewne objawy charakterystyczne dla podtrucia.
- Zawroty głowy, dolegliwości bólowe, które w normalnych warunkach nie powinny wystąpić, a wszyscy domownicy je podobnie odczuwają. To pierwszy sygnał, że powinno się sprawdzić pewne przestrzenie, otworzyć okno i jak najbardziej jest zasadne wezwanie służb ratunkowych. Straż pożarna przyjedzie, oceni, sprawdzi i albo potwierdzi te przypuszczenia, albo je wyeliminuje skupiając się na innej przyczynie - mówi nam starszy brygadier Krzysztof Morawski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rykach.
 
Dobrze jest korzystać z technologii, która obecnie jest ogólnodostępna i przystępna cenowo dla większości osób. Mowa tu o czujnikach czadu, dymu, gazu.
 
- Jeżeli chodzi o czad, to nie ma lepszej metody na uchronienie się przed niebezpieczeństwem. Często, obok takiej czujki powinna być czujka dymu - dodaje strażak.
 
Takie czujniki powinny być zamontowane w odpowiednim miejscu i na właściwej wysokości. Każde urządzenie posiada instrukcję, gdzie je umieścić.
Czujnik może wydać dźwięk, gdy pojawi się dym, gaz albo czad lub sygnalizując o niewłaściwej pracy, czy wyczerpanej baterii. Jak podkreśla nasz rozmówca, w sytuacji kiedy słyszymy dźwięk czujnika, nie możemy się zastanawiać, co się stało, ale niezwłocznie poinformować służby ratunkowe.

reklama

Starszy brygadier Krzysztof Morawski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rykach:

- Czujka może zadziałać w sytuacji, kiedy wykryje zagrożenie, albo wystąpi sygnalizacja niewłaściwej pracy, czy wyczerpanej baterii. Na pewno właściwym krokiem jest poinformowanie służb ratunkowych. Kiedy otrzymujemy takie zgłoszenia to jedziemy, sprawdzamy i nie ma żadnych konsekwencji, jeżeli się okaże, że zaszły jakieś inne przyczyny niż czad. Myślę, że jeśli ktoś w takich okolicznościach dowie się, że nie wymienił na czas baterii, to drugi raz tego nie zrobi. Nie ma się co obawiać, że strażacy przyjadą i zrobią awanturę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wspólnota powiatu Ryckiego to najciekawszy, zawsze aktualny i bezstronny lokalny serwis infomacyjny. Zaglądaj do nas regularnie a nie przegapisz żadnego ważnego tematu, lub wydarzenia z powiatu Ryckiego. Pamiętaj: ryki.24wspolnota.pl Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama