Trwają prace nad rewitalizacją kapliczki na Wzgórzu Pięciu Figur w Ułężu. Obiekt zostanie odnowiony z zewnątrz, co już można dostrzec, i w środku z zachowaniem wszystkich norm i wytycznych konserwatora zabytków. Oprócz tego teren parku, na którym znajduje się kapliczka, zostanie oświetlony ośmioma lampami parkowymi.
Inwestycja została objęta dofinansowaniem w kwocie 300 000 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wkład własny gminy wynosi 6.130,00 zł (tj. 2 proc.).
Kaplica grobowa jest obiektem architektonicznym w postaci budynku znajdującego się nad komorą grobową właścicieli ziemskich posiadłości Ułęż. Samo wzgórze jest stanowiskiem archeologicznym i tak samo, jak kaplica, ma ochronę i zapis w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz w gminnej ewidencji zabytków. W krypcie kaplicy pochowani są właściciele Ułęża Karol Meisner i jego córka. Stanisław Janicki to przedwojenny minister rolnictwa w Polsce. Budowla nawiązuje do stylu architektury historyzującej. Część podziemna składa się z komory grobowej, która jednocześnie stanowi fundament stojącej na nim kaplicy.
W kościołach już się dzieje
Dotacje z Polskiego Ładu wspierają inwestycje realizowane również w kościołach w Żabiance i w Sobieszynie.
- W kościele w Żabiance wymieniona zostanie elektryka. Trwa częściowa wymiana elewacji drewnianej. Ołtarze boczne zostały zdemontowane i również będą odnowione - mówi Izabela Kulik, wójt gminy Ułęż.
W Sobieszynie, jak tylko pogoda na to pozwoli, prowadzona będzie izolacja fundamentów kościoła. Na razie rozpoczęły się prace związane z konserwacją schodów.
W obydwu kościołach inwestycje są realizowane pod nadzorem konserwatora zabytków.
Zakres prac przy kapliczce na Wzgórzu Pięciu Figur:
- wykonanie zgodnej z przepisami, kompletnej dokumentacji projektowej dla planowanego zamierzenia inwestycyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą w zakresie wszystkich branż ujętych w PFU oraz z wymaganymi uzgodnieniami, postanowieniami, warunkami i opiniami,
- przebadanie ścian kaplicy grobowej w kierunku polichromii – konieczne jest polepszenie kondycji tynków wewnątrz kaplicy grobowej poprzez uzupełnienie warstw tynków oraz iniekcji podtynkowej,
- wykonanie impregnacji tynków zewnętrznych,
- wykonanie warstwy konsolidującej oraz wypełniającej wandaliczne sgraffita specjalistyczną zaprawą dedykowaną do prac konserwatorskich,
- naprawa lub usunięcie starej posadzki;
- przywrócenie oryginalnego wyglądu tynkom wewnątrz budynku,
- prace związane z pokryciem dachowym,
- konserwacja stolarki drzwiowej, okiennej,
- konserwacja rzeźby Matki Boskiej Niepokalanej,
- wykonanie projektu odtworzenia ołtarza,
- uporządkowanie terenu przyległego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.