Siedziba obecnego Urzędu Gminy Ułęż to klasycystyczny pałac z początku XIX wieku, wybudowany według projektu Jakuba Kubickiego. Jest to miniatura warszawskiego Belwederu. Staraniem władz gminy budowla jest odnowiona, pokryta nowym dachem i stanowi architektoniczną wizytówkę gminy.
Budynek ten nie jest jednak własnością gminy Ułęż. Po zakończeniu II wojny światowej został on opuszczony i z biegiem lat utworzono tam siedzibę urzędu. W latach 90. o pałac upomniała się właścicielka, Maria Janicka. Skierowała pismo do władz gminy w tej sprawie. Władze nie chciały się zgodzić na oddanie nieruchomości, zwłaszcza że od 1945 roku ponoszone były nakłady finansowe na utrzymanie i remont budynku. Sprawa trafiła do sądu, który stwierdził, że pałac powinien wrócić do rąk właścicieli.
- Nie chcieliśmy tego oddać, bo twierdziliśmy, że jest to bezumowne korzystanie. Minął okres ponad 30 lat, został dobudowany komisariat. Wreszcie, po około 19 latach, doszło do spotkania w Prokuratorii Generalnej z córką Pani Marii, która obecnie jest spadkobiercą pałacu, w czasie którego doszło do polubownego rozwiązania sprawy - mówi nam zastępca wójta Robert Gagoś.
Upamiętnią dawnych właścicieli majątku
Bez takiego rozwiązania tej sprawy, przepychanki w sądzie mogłyby trwać jeszcze latami. Gdyby budynek wrócił do rąk spadkobiercy, to gmina założyłaby kolejną sprawę tytułem zwrotu poniesionych kosztów przez lata użytkowania obiektu.
Gmina zobowiązała się do tego, że upamiętni rodzinę, do której należał pałac.
- Rodzina Janickich była znana w przedwojennej Polsce. Zrobimy tablicę pamiątkową, a oprócz tego będziemy mogli starać się o środki, żeby tutaj zabezpieczyć ten pałac i podać go remontowi - dodaje zastępca wójta.
Z końcem grudnia został podpisany akt notarialny i przedwstępna umowa kupna tej nieruchomości. Wartość nieruchomości to 1 400 000 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.