Prace renowacyjne i konserwatorskie na terenie zabytkowego kompleksu kościelnego pw. Św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie rozpoczęły się w sierpniu 2024 roku. Inwestycja składa się z dwóch etapów prowadzonych jednocześnie: remontu elewacji kościoła oraz remontu, konserwacji i restauracji dzwonnic i ogrodzenia wraz z bramami i furtami oraz wykonanie przyłącza wodociągowego. Objęta jest dofinansowaniem z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Rządowy Program Odbudowy Zabytków.
Wykonano już kompletnie wymianę tynków i malowanie ścian strony wschodniej, północnej i południowej kościoła. Strona zachodnia (główne wejście do kościoła) będzie wykonywane w okresie wakacyjnym. Trwa wymiana stolarki drzwiowej i renowacja stolarki okiennej. Wokół kościoła zamontowano nowe rynny. Wykonano także iniekcje izolacyjne wokół parkanu. Wymieniono dachówkę. Trwa tynkowanie i przygotowanie do malowania parkanu.
- Najtrudniejsze prace rozpoczynają się przy dzwonnicy. Otynkowano już wnętrze tej wieży. W zakładzie stolarskim przygotowywane są żaluzje do okien. Kolejne etapy to: renowacja starego, drewnianego belkowania konstrukcyjnego dzwonnicy, na którym w przeszłości zawieszone były dzwony; wymiana dachu, izolacja przeciw wilgoci, tynkowanie i malowanie. Podobne prace, jednakże w mniejszym zakresie, z racji dużo lepszego stanu zachowania, będą miały miejsce przy wieży-kaplicy św. Barbary - informuje proboszcz parafii.
Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Prowadzi je firma budowlana Jerzego Gajownika z Krzywdy. Według umowy inwestycja ma zakończyć się 31 października 2025 r.
Zakres prac jest bardzo duży
Remont elewacji kościoła obejmuje w szczególności prace konserwatorskie elewacji kościoła, w zakresie: napraw warstw tynkarskich i malarskich, muru ceglanego, elementów wystroju architektonicznego, obróbek blacharskich, odwodnienia dachu, balkonu, elementów metalowych krat okiennych, balustrad, lapy, krzyży. Zgodnie z programami prac konserwatorskich odnowione zostaną rzeźby znajdujące się na elewacji świątyni.
Prace remontowe dzwonnicy i Kaplicy Św. Barbary dotyczą głównie napraw malarskich, tynków, elementów wystroju architektonicznego, obróbek blacharskich, pokrycia dachowego i więźby dachowej, izolacji przeciwwilgociowych, opaski, stolarki drzwiowej i okiennej.
Murowane ogrodzenie wraz z bramami i furtami zostanie naprawione poprzez nałożenie nowych tynków, warstw malarskich, elementów wystroju architektonicznego, obróbek blacharskich, okładzin z dachówek ceramicznych. Będzie izolacja przeciwwilgociowa, opaska, drenaż.
Realizacja projektu pozwoli na zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wzmocnienie potencjału turystycznego regionu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.