Przypominamy, że rozpoczęta 4 kwietnia rozbiórka Dworca w Leopoldowie została po kilku dniach wstrzymana na wniosek Urzędu Miasta w Rykach. Władze chciały ponownie przedyskutować z mieszkańcami propozycję przejęcia Dworca. Dotychczas Urząd Miejski w Rykach dwukrotnie udzielił odpowiedzi, że nie jest zainteresowany przejęciem tego budynku.
Mieszkańcy na skutek rozpoczętej rozbiórki szybko zjednoczyli siły, utworzyli Komitet Społeczny INICJATYWA DWORZEC LEOPOLDÓW i skierowali petycję w sprawie wstrzymania rozbiórki budynku Dworca PKP w Leopoldowie oraz przejęcia budynku dworca przez Gminę Ryki i stworzenia w nim infrastruktury służącej mieszkańcom Leopoldowa i całej Gminy. W dniu jej złożenia (16 kwietnia) było 1085 podpisów, ale ciągle można ją podpisywać w wersji online.
W petycji czytamy: "(...) Jak zapewne Państwo wiedzą, bliźniaczy budynek znajduje się w Krzywdzie i tam został świetnie zmodernizowany i służy społeczności. Szlak został więc przetarty, trzeba tylko nim podążyć. Przeznaczenie budynku naszego dworca może być bardzo podobne, a proponowana przez mieszkańców świetlica wiejska służyłaby jako siedziba dla istniejących w miejscowości organizacji i zespołów, takich jak: Koło Gospodyń Wiejskich Leopoldów, Zespół Śpiewaczy Karczmiska, Zespół Śpiewaczy Pelagia, Stowarzyszeń, np. Stowarzyszenie Nowy Leopoldów, Uczniowsko-Parafialny Klub Sportowy "Błękitni Leopoldów", a także miejsce dla utworzenia nowych podmiotów, takich jak: Izba Historii miejscowości Leopoldów z uwzględnieniem działalności osób, które przyczyniły się do rozwoju Leopoldowa (ks. Tadeusz Drozdowski) lub miały związki z najbliższą okolicą (Leon Wyczółkowski), a także nawiązująca do wydarzeń i postaci, które w Leopoldowie i okolicy odegrały znaczące role w procesach walk narodowo-wyzwoleńczych, Klub Seniora dla emerytów kolejowych i innych mieszkańców Leopoldowa i okolic, filia Centrum Kultury i Sportu w Rykach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rykach, teatr amatorski – ludowy i dziecięcy, pomieszczenia na poradnie niewymagające drogiego i specjalistycznego sprzętu, np. logopeda, psycholog, biuro na dyżur gminnego prawnika do udzielania porad prawnych itp., świetlica środowiskowa zapewniająca pomoc dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych oraz wspierająca rodziny w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej (...)".
Dyskusje były już dawno
Odbyło się też spotkanie mieszkańców z burmistrzem, podczas którego każda ze stron przedstawiła swoje argumenty.
Głos w tej sprawie zabrał ponownie burmistrz Jarosław Żaczek podczas minionej sesji Rady Miejskiej.
- Urząd Gminy Ryki na żadnym etapie planowanej rozbiórki nie był informowany. Decyzja rozbiórkowa została wydana przez Starostwo Powiatowe w Rykach w 2023 roku - powiedział, wspominając, że zarówno w poprzedniej kadencji, jak i w tej Dworzec w Leopoldowie był przedmiotem rozmów z radnymi. - Wspólnie uznaliśmy, że nie wchodzimy w to zadanie, bo jest to zadanie przede wszystkim Spółki Skarbu Państwa, jaką jest PKP. Takie było stanowisko we wszystkich tych dyskusjach - jednomyślne, jednogłośne. W tej sytuacji niektórzy próbują zmieniać zdanie, tracą pamięć i wyrażają inne stanowisko chociażby na Facebooku, czy w jakichś tam wypowiedziach - dodał.
Przyznał, że budynek ma wartość historyczną, i sentymentalną dla mieszkańców.
- Odpowiadając na pisma (do PKP S.A. - przyp. red.) gmina deklarowała pomoc i wsparcie, również skierowała pismo do starostwa, namawiając powiat do przejęcia tego budynku. Gmina na chwilę obecną posiada 33 budynki o różnej kubaturze, które pełnią funkcję świetlicowe na terenie całej gminy. Odpowiedziano nam, że powiat nie jest zainteresowany - mówił włodarz.
W Krzywdzie niespełna 3 miliony złotych, ile byłoby w Rykach?
Krzysztof Pioterczak, radny gminy Ryki i sołtys sołectwa Leopoldów Północ odniósł się do słów burmistrza.
- Identyczny dworzec jest w Krzywdzie, wyremontowany w całości. Tak samo na trasie Lublin - Stalowa Wola - Rozwadów w miejscowości Niedrzwica. Służy mieszkańcom jako świetlica, miejsce spotkań dla mieszkańców i działających tam Kół. To samo chcielibyśmy w Leopoldowie - mówił argumentując, że miejscowość liczy 1500 mieszkańców i działają w niej Koła Gospodyń i Zespoły Śpiewacze, które nie mają, gdzie się spotykać oraz jest wiele dzieci, dla których nie ma odpowiedniego lokalu. - Ktoś może powiedzieć, że w strażnicy jest miejsce do spotkań dla dzieci. To nie jest obiekt, który dobrze by służył dzieciom. Kiedyś jedno z dzieci wpadłoby pod samochód, gdy strażacy wyjeżdżali do pożaru - dodał.
Mówił też o tym, jak duże jest zainteresowanie tym, co dzieje się obecnie z Dworcem nawet za granicą wśród osób, których bliscy pracowali tam niegdyś. Wspomniał też o tym, że rozmawiał z wykonawcą remontu Dworca w Krzywdzie, który miał powiedzieć, że niektóre elementy w Krzywdzie były w znacznie gorszym stanie niż są w Leopoldowie, co mogłoby oznaczać mniejsze koszta. Na dworzec gmina Krzywda w 2021 roku wydała 2 mln 380 tys. zł, z czego 1 mln 900 tys. to unijne środki z RPO woj. lubelskiego.
- Nie musimy tego budynku w całości od razu wykończyć. Możemy to podzielić na tury - sugerował zwracając się jednocześnie do radnych z prośbą o zrozumienie w tej sprawie.
Burmistrz jednak ostudził zapał radnego, mówiąc, że ta kwota jest poważnie zaniżona.
- Nie da się tego zrobić za 2-3 miliony, bo mamy skalę porównawczą z innymi inwestycjami, które są prowadzone - to po pierwsze. Po drugie nie da się tego robić fragmentami. Nie przekreślam tego tematu, będziemy namawiać powiat, który nie posiada budynku służącego za instytucję kultury - powiedział włodarz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.