Wkrótce na terenie naszych miejscowości będzie można zauważyć większą liczbę geodetów wykonujących pomiary. Geodeci mają prawo wstępu na grunty i do budynków, zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne. To będzie duży projekt modernizacji danych geodezyjnych.
Cyfryzacja zasobów geodezyjnych ułatwia pracę urzędów, przyspiesza procedury administracyjne, wspiera inwestycje i zapewnia mieszkańcom lepszy dostęp do informacji o nieruchomościach. Efekty podpisanej umowy możemy podzielić na części:
1. Lepszy dostęp do danych geodezyjnych
Przetworzenie zasobów do formy cyfrowej pozwala na łatwiejszy i szybszy dostęp do map, danych o nieruchomościach i gruntach.
Umożliwia to korzystanie z tych informacji przez urzędy, firmy geodezyjne oraz mieszkańców.
2. Sprawniejsza obsługa administracyjna
Urzędy (np. starostwa, gminy) mogą szybciej przetwarzać dokumenty dotyczące nieruchomości, podziałów działek, ewidencji gruntów itp.
Cyfrowe dane pozwalają na automatyzację wielu procesów administracyjnych.
3. Wsparcie dla inwestycji i budownictwaPrzedsiębiorcy, deweloperzy i inwestorzy mają lepszy dostęp do precyzyjnych danych, co ułatwia planowanie i realizację inwestycji budowlanych czy infrastrukturalnych.
4. Poprawa jakości danych geodezyjnych
W ramach projektu dane są aktualizowane i uzupełniane, co pozwala uniknąć błędów i nieścisłości w ewidencji gruntów.
5. Integracja z innymi systemami
Dane geodezyjne są wykorzystywane w systemach GIS (Geographic Information System), które wspierają m.in. planowanie przestrzenne, ochronę środowiska czy zarządzanie kryzysowe.
Cyfryzacja danych geodezyjnych jest realizowana w wielu gminach i powiatach w całej Polsce. Jest to część szerszego procesu modernizacji administracji publicznej.
Wykonawcą prac geodezyjnych została firma GISPRO S.A. ze Szczecina. W ramach podpisanej umowy odbędzie się aktualizacja danych dotyczących działek, budynków i ich właścicieli, stworzenie cyfrowej bazy danych obiektów topograficznych (np. drogi, rzeki, linie energetyczne), a także stworzenie cyfrowej bazy dotyczącej sieci uzbrojenia terenu (np. wodociągi, kanalizacja, gazociągi).
Gdzie dokładnie będą prowadzone prace?
Na terenie jednostki ewidencyjnej Ryki – obszar wiejski, obejmującej 19 miejscowości (np. Bobrowniki, Krasnogliny, Nowy Dęblin, Stary Bazanów).
Całkowity koszt: 189 mln zł
Dofinansowanie z UE: 111,2 mln zł
Dofinansowanie z Budżetu Państwa: 58,15 mln zł
Szczegółowy wykaz miejscowości objętych umową znajduje się na stronie internetowej starostwa w Rykach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.