reklama

Inżynierzy budownictwa przyjechali do Ryk

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: LOIIB

Inżynierzy budownictwa przyjechali do Ryk - Zdjęcie główne

foto LOIIB

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z RYKPonad 40 osób - członków Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz zaproszonych gości, wzięło udział w spotkaniu szkoleniowo-integracyjnym w Rykach.
reklama

Spotkanie odbyło się 7 marca i wzięli w nim udział: Tomasz Kujda - przewodniczący Rady Miasta Ryki, Dorota Nowak-Drzazga - naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Rykach oraz Marek Bany - powiatowy inspektor Nadzoru Budowlanego w Rykach.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił inwestycje zrealizowane w 2024 roku oraz wymienił, te które zostaną wykonane w najbliższych miesiącach.

W powiatowym spotkaniu szkoleniowo-integracyjnym w Rykach udział wzięli również: Dariusz Flak oraz Tomasz Grzeszczak Zastępcy Przewodniczącej OR, Tomasz Cholewa Wiceprzewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, Krzysztof Sierpień Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej oraz Zbigniew Szcześniak Przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego.

Spotkanie prowadziła Joanna Gieroba przewodnicząca Okręgowej Rady, która przedstawiła zebranym prezentację na temat zadań i działalności samorządu zawodowego. Podkreśliła rolę tego zawodu, jako zawodu zaufania publicznego i związane z tym obowiązki.

reklama

– Podczas dzisiejszego spotkania otrzymaliście państwo kodeks etyki zawodowej w wersji cyfrowej. Gorąco zachęcam do zapoznania się z nim – mówiła. Przypomniała też, że w aplikacji mObywatel dostępna jest legitymacja inżyniera oraz szeroko omówiła informacje dostępne na portalu PIIB.

Wiedza w pigułce

Tomasz Cholewa przedstawił zasady prowadzenia praktyk oraz informacje dotyczące zasad nadawania specjalizacji techniczno-budowlanych oraz uprawnień rzeczoznawcy.

Krzysztof Sierpień Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej poinformował, jakie sprawy trafiają najczęściej trafiają do rzecznika. 

– Bardzo często zdarza się przekraczanie uprawnień oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach. Zarówno w dzienniku budowy jak i w dokumentach przeglądów. Do rzecznika trafiają też sprawy związane z nienadzorowaniem budowy przez kierownika, czyli tzw. tani nadzór – referował. 

reklama

– Zachęcam do częstszego zaglądania do obowiązujących przepisów, które często zmieniają się.

Zbigniew Szcześniak Przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego poinformował o krokach, jakie podejmowane są później.

– Mamy pewne prawa, ale z nimi wiążą się też obowiązki – podkreślał. – Istotne jest to jak do nich podchodzimy, a z tym bywa różnie. Nie możemy myśleć o tym, że jeśli budowa jest mała to i obowiązki są małe.

Dorota Nowak-Drzazga Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Rykach przedstawiła najczęstsze błędy przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę, zgłoszenie.

–  To przede wszystkim niekompletne lub nieprawidłowe dane – mówiła. – Kłopoty sprawia też nieprawidłowe wskazanie organu uprawnionego do rozpatrzenia wniosku lub niewskazanie inwestora. Czasami nie podaje się identyfikatora działki, na którym realizowana jest inwestycja. Brak też wymaganych załączników, np. zgoda na wyłączenie z produkcji rolnej

reklama

 Marek Bany Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rykach omówił najczęstsze błędy przy pozwoleniu na użytkowanie.

Uczestnicy spotkania zadowoleni

–  W takim spotkaniu brałam udział po raz pierwszy. Jestem bardzo zadowolona – przyznaje Iwona Goluch. – Było bardzo rzeczowo. Otrzymałam dawkę wiedzy, która na pewno się przyda. Dowiedziałam się m.in. o wielu materiałach, które znajdują się na naszych stronach internetowych. Są bardzo przydatne w naszej pracy. Na pewno będę z nich korzystać.

Piotr Miłosz chętnie bierze udział w spotkaniach szkoleniowo-integracyjnych.

–  Przyjeżdżam, bo warto – podkreśla. – Przepisy często się zmieniają, dlatego zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego. Bardzo mi się to przydaje, zwłaszcza że pracuje też w szkole budowlanej.

reklama

– Wielokrotnie byłem już na spotkaniach, bo chcę mieć świeże wiadomości. Takie spotkanie są zdecydowanie lepsze niż szkolenia online. Szczególnie podobają mi się dyskusje. Taka możliwość zadawania pytań i uzyskiwania wyczerpujących odpowiedzi jest bardzo cenna – dodaje Tadeusz Gogacz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo