- Chcemy zachęcić rolników do tego, żeby korzystali ze wszystkich płatności, jakie mamy. Z blisko 2 tys. rolników, którzy mogą ubiegać się, korzysta tylko tysiąc. Tysiąc rolników bierze mniejsze płatności, bo nie deklarują, że chcą wejść do systemu małych gospodarstw. Nasz cel jest taki, aby do powiatu ryckiego wpłynęło jak najwięcej pieniędzy na rozwój naszych gospodarstw - mówi Jarosław Szlendak, kierownik ARiMR w Rykach.
Najważniejsze zmiany, jakie zaszły w tym roku to brak wymogu składania oświadczenia o wstąpieniu lub wystąpieniu z systemu małych gospodarstw. Dotychczas do 31 sierpnia trzeba było złożyć takie oświadczenie. Teraz wystarczy zaznaczyć odpowiednie "okienko" w momencie wypełniania wniosku. Do tego systemu mogą przystąpić gospodarstwa o powierzchni od 1 ha do 5 ha.
- Jeżeli rolnik chce skorzystać z dodatkowych płatności, zaznaczy ekoschematy, na zwierzęta czy korzysta z płatności produkcyjnych, do roślin strączkowych, pastewnych to musi przekalkulować sam czy mu opłaca się przejść na system małych gospodarstw. Podstawowymi płatnościami może przewyższyć stawkę 225 euro do ha - wyjaśnia Ewa Sergiel - naczelnik ARiMR.
Nowy ekoschemat. Decyduje rolnik
W tym roku jest dodatkowy nowy ekoschemat - materiał siewny. W minionych latach funkcjonowało to jako pomoc de minimis. W tym roku wprowadzono to w formie ekoschematu i stawki są dużo bardziej korzystne niż przy płatnościach de minimis. W obydwu przypadkach do wniosku dołącza się faktury, a pole musi być obsiane zgodnie z normami. Rolnik nie może wnioskować równocześnie na obie płatności.
Kolejną korzystną zmianą dla rolników jest rozszerzenie zakresu ekoschematu: grunty wyłączone z produkcji. Rolnicy muszą mieć 4 proc. ugorów w gospodarstwie powyżej 10 ha gruntów rolnych. Ugory zostały zmienione na ekoschemat - grunty wyłączone z produkcji, a co za tym idzie, rolnik dostaje za to pieniądze.
Płatności przyznawane są rolnikom, którzy mają nadany numer gospodarstwa oraz minimum 1 ha użytków rolnych, nieprzeliczeniowych. Wnioski składa się tylko elektronicznie przez system eWniosekPlus. Wezwania i decyzje są wysyłane elektronicznie.
Pomoc przy wypełnieniu wniosków oferują Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Ważny przy tym jest fakt, że pracownicy ODR są ubezpieczeni od błędów popełnionych w wypełnianym wniosku. Jeśli z winy pracownika rolnik nie otrzyma wyższej dopłaty, to różnicę wyrówna ubezpieczyciel. Za dane zawarte we wniosku odpowiada rolnik.
Obecnie ARiMR w Rykach jest na bieżąco z obsługą beneficjentów programu.
- Za rok 2024 wydaliśmy decyzje i obsłużyliśmy 99,5 proc. wszystkich wniosków – dużo szybciej niż w roku ubiegłym. Tylu rolników otrzymało już płatności. Pół procent to trudne sprawy, na przykład postępowanie spadkowe - mówi kierownik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.