reklama

Patriotyczne obchody ku czci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”

Opublikowano:
Autor:

Patriotyczne obchody ku czci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z RYK21 czerwca w Rykach, Zalesiu i Piotrówku odbyły się uroczystości patriotyczne „Bohaterowie Niezłomni”, zorganizowane z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” - wybitnego dowódcy Armii Krajowej i jednej z najważniejszych postaci powojennego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie.
reklama

Organizatorami wydarzenia byli burmistrz Ryk Jarosław Żaczek, parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Centrum Kultury i Sportu w Rykach, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach oraz gmina Trojanów. Honorowy patronat nad obchodami objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja Samorządu Powiatu Ryckiego, którą tworzyli starosta rycki Dariusz Szczygielski, przewodniczący Rady Powiatu Ryckiego Piotr Łysoń, członek Zarządu Powiatu Grażyna Jeżewska oraz radny powiatowy Piotr Sałaciński. W obchodach wzięli udział także przedstawiciele samorządów, instytucji publicznych, organizacji społecznych, Wojska Polskiego, środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu.

reklama

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Następnie uczestnicy oddali hołd mjr. Marianowi Bernaciakowi „Orlikowi” przy pomniku w Zalesiu oraz w miejscu jego śmierci w Piotrówku. Program uroczystości obejmował wystąpienia okolicznościowe, ceremoniał wojskowy oraz składanie kwiatów przez delegacje.

Zwieńczeniem obchodów był koncert patriotyczny na scenie parkowej. Przed publicznością wystąpił Norbert „Smoła” Smoliński, który zaprezentował repertuar o patriotycznym i refleksyjnym charakterze, wzbogacony nowoczesnymi rockowymi aranżacjami. Występ spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem uczestników wydarzenia.

Tegoroczne uroczystości były wyrazem pamięci o mjr. Marianie Bernaciaku „Orliku” i jego żołnierzach. Stały się również świadectwem trwałości lokalnej wspólnoty pamięci oraz przywiązania mieszkańców regionu do wartości niepodległościowych i historycznego dziedzictwa Lubelszczyzny.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo