Prace jednak do tej pory się nie zakończyły, a obiekt nie został otwarty. Dlaczego? Na drodze stawały różne, nieprzewidziane przez wykonawcę utrudnienia, czasem zawodziła aura. Tłumaczenia były różne. W tym czasie mieszkańcy powiatu ciągle dopytywali "Kiedy będzie otwarty basen?".
My również zapytaliśmy o to Dariusza Szczygielskiego, starostę powiatu ryckiego. Co nam odpowiedział?
- Wykonawca poinformował, że pod koniec marca zgłoszą odbiór prac budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że sam odbiór trochę potrwa. Musi być tu zgoda różnych instytucji takich jak sanepid czy straż pożarna. Jesteśmy połączeni kolektorem wodnym ze Spółdzielnią Mleczarską, a to też nowe rozwiązanie na zasilanie instalacji ciepłowniczej pływalni - mówi starosta podkreślając, że wykonawca chciałby to jak najszybciej zakończyć, bo od lipca 2024 roku każdego dnia ma naliczane kary za niewywiązanie się z umowy.
Wykonawca pewnych rzeczy nie przewidział
Inwestycja realizowana jest w formule "zaprojektuj i wybuduj". A tego typu zadania, jak zaznacza nasz rozmówca, zazwyczaj się wydłużają.
- Wykonawca otrzymuje przekazany w tym przypadku przez powiat plac budowy i dopiero przystępuje do projektowania. Musi uzyskać niezbędne pozwolenia, co zajmuje zwykle kilka miesięcy, aby móc zacząć cokolwiek robić. W trakcie prac może napotkać na różnego rodzaju trudności, czy przeszkody, które nie były ujawnione do tej pory. Dochodzi do takiego momentu, że w trakcie wykonywania prac trzeba coś zamienić. I znowu potrzeba projektanta i ponownie zgody - wyjaśnia starosta tłumacząc, że wykonawca zgodził się na taki okres wykonania prac, ale chyba pewnych rzeczy nie przewidział.
- Warunki atmosferyczne dodatkowo mogą utrudniać. Jestem w stanie to wszystko zrozumieć, ale myślę, że można było to jeszcze bardziej przyspieszyć, a wykonawca sobie trochę odpuścił. Teraz, mamy co tydzień narady koordynujące, bo chcemy otworzyć to jak najszybciej - mówi.
Będzie strefa SPA i zmniejszona emisja CO2
Zakres prowadzonych prac dotyczy rozbudowy budynku celem dodania dodatkowych funkcjonalności: saunarium składającego się z dwóch saun suchych, sauny mokrej, groty solnej, tężni solankowej, pomieszczenia masażu oraz ewentualnie dodatkowych atrakcji i pomieszczeń administracji. W budynku został zastosowany niskoemisyjny układ kogeneracyjny wraz z pompami ciepła składającymi się z agregatu kogeneracyjnego o znamionowej mocy elektrycznej czynnej minimum 80 kW i znamionowej mocy cieplnej co najmniej 120 kWth oraz układu 2 pomp ciepła woda/woda, o łącznej mocy cieplnej dla parametrów 26°C/45°C około 200 kWth (odzysk ciepła ze ścieków).
Zadanie otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 4.500.000,00 zł brutto. Całkowita wartość zadania inwestycyjnego wynosi 7.294.000,00 zł brutto.
Wykonawca ma oddać obiekt gotowy do użytkowania.
- Mam nadzieję, że ci wszyscy, którzy dzisiaj są tak bardzo aktywni jeżeli chodzi o sprawy basenu, będą z niego korzystać na tyle, aby się jak najlepiej bilansował - kwituje Dariusz Szczygielski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.